Cukraus Vatos Istorija

Ko gero nei vienas neįsivaizduojame miesto mugės arba į miestą atvykusio cirko be gardžiai kvepiančios, lipnios, rausvos cukraus vatos. Jau šimtmetį visas pasaulis mėgaujasi šiuo skanumynu net nenujausdami, kad vienas jo kūrėjų buvo stomatologas!

Gardi priešistorė

Cukraus vatos istorija prasideda dar XV amžiuje, kai kulinarai vadinami „cukraus sukėjais“ gamino įmantrius desartus iš lydyto cukraus gijų. Šie meistrai cukrų lydydavo iki labai skystos konsinstencijos, sukdavo ant šakučių ir įvairių šluotelių stengdamiesi išgauti kuo plonesnes gijas ir tada jas įvairiai formavo į įmantrias ir sudėtingas formas (gyvūnėlius, pastatus, augalus). Tai buvo sudėtingas procesas ir dažnai labai pavojingas (meistrai turėjo būti gausiai išsitepę rankas aliejumi, kad užlašėjęs cukrus nepriliptų prie odos ir nepalikų sunkiai gyjančių nudegimo žaizdų). Šie saldėsiai reikalavo ne tik didžiulų pastangų ir įgudžių, bet ir storos piniginės, nes cukrus buvo itin brangus malonumas. Teigiama, kad pirmoji šia technika pagaminta cukraus vata pasirode Italijoje dar 1400-aisiais. Iki pat XX amžiaus pradžios šis saldus desertas buvo prieinamas tik patiems turtingiausiems visuomenės atstovams.

Cukraus vatos renesansas

1897 metais viskas pasikeitė. Du amerikiečiai – Stomatologas Viljamas Morisonas (William Morrison) ir konditeris Džonas C. Vartonas (John C. Wharton) – sukūrė pirmąją cukraus vatos gamybos mašiną. Pasirodyme St. Louis Pasaulinėje mugėje 1904 metais šis gardėsis sulaukė didžiulio pasisekimo, buvo parduotos net 68655 dėžutės! Dėžutės buvo pardavinėjamos po 25 centus (maždaug 6 doleriai šių laikų pinigais), išradėjai po to pasirodymo praturtėjo 17,163.75 doleriais (410,000 doleriai šiandien). Vidutinis metinis darbininko atlyginimas tada siekė vos 300 dolerių. Turint omeny, kad cukraus kaina tuo metu buvo vos keli centai už kilogramą, vyrai atrado aukso gyslą! Tačiau nepraėjus nei metams, cukraus vatą jau buvo galima įsigyti už 5-10 centų.

Naujos technologijos ir automatizavimas

Nuo XX amžiaus pradžios cukraus vatos gamyba šiek tiek pasikeitė. Vis dar naudojamos panašios mašinos veikainčios išcentrinės jėgos pagalba, tačiau jos tobulesnės, naudojamas kiek kitoks cukrus nei prieš šimtmetį (jo granulės smulkensės, todėl lengviau tirpsta ir formuoja ilgesnes gijas). 1972 metais buvo patentuota cukraus vatos gamybos ir pakavimo mašina dar labiau paspartinusi cukraus vatos gaminimo procesą.

1900-aisiais Tomas Patonas (Thomas Patton) užpatentavo įrenginį, kuriame cukraus vatos gijos buvo sukuriamos naudojant dujiniu degikliu kaitinamą besisukančia metalinę lėkštę bei šakutę. Pirmą karta viešai šis įrenginys pasirodė – tikrai nenustebsite – cirke! Šis gamybos būdas pagaliau pakeitė iki tol naudotą ne tokį efektyvų, sudėtingą ir sveikatai pavojingą procesą, kuomet cukrus būdavo tiesiog verdamas kol virsdavo karamele.

Praėjus beveiki 50 metų Gold Medal Products (kurių įrangos galite įsigyti ir pas mus) sukūrė modernios konstrukcijos cukraus vatos gamybos aparatą, kuris nedaug tepasikeitė iki šių dienų ir tapo industrijos standartu. Įranga tapo patikimesnė, gamyba paprastes ir saugesnė, tylesnė (seniejį įrenginiai keldavo tikrai daug triukšmo!), o skonis – patikrintas šimtmečių ir ne vienos kartos!

Keitėsi ne tik gamybos procesas bet ir pavadinimai. Pradinis cukraus vatos pavadinimas buvo „fėjų gijos“ (angl. fairy floss – Australijoje vis dar išlikęs šis pavadinimas), vėliau jis virto į „saldaininės gijos“ (angl. candy floss) kol galiausiai tapo visiems žinoma „cukraus vata“. Taip pat šis desertas dar žinomas ir “šilkinio saldainio” (angl. cotton candy) bei mažiau paplitusiu “sidabrinio tinklelio” (angl. silver web) vardu.

…ir dar keletas įdomių faktų desertui:

  • Amerikoje yra švenčiama nacionalinė cukraus vatos diena – gruodžio 7! Niekas taip ir nežino kodėl pasirinkta būtent šita data.
  • Vienoje cukraus vatos porcijoje yra mažiau kalorijų nei skardinėje gazuoto gėrimo.
  • Populiariusios cukraus vatos spalvos yra rožinė ir mėlyna.
  • Azijoje sparčiai populiarėja cukraus vatos formavimo menas, gatvės pardavėjai siūlo paragauti širdelės. Gelytės ar kitos neįprastos formos cukraus vatos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *